29.1.15

Ukraynaca Durum Raporu

Durum raporu veriyorum, şakır şakır Ukraynaca konuşmaya başladım demek isterdim ama 3 ay oldu ve ben hala şimdiki zamanda fiil çekmeye çalışıyorum. Kuralı ezberledim bir de fiilleri aklımda tutabilirsem tamamdır.

Henüz “markete gidiyorum, 1 saate dönerim” cümlesini kurabilmiş değilim. Herhangi biriyle en derin sohbetim; hava soğuk, çok soğuk, kar yağıyor, kar yağmıyor’dan derine inemiyor. Şimdilik hava cidden soğuk olduğu için bunları öğrendim. Hele bir yaz gelsin bu derin içeriğe hava sıcak, çok sıcak cümlelerini de eklemeyi hedefliyorum. İnsanın kendine hedefler koyması önemli.

Ukraynacam çok hızlı ilerlemiyor olabilir ama pantomim yeteneklerimde dev ilerleme kaydettim. Şahane bir “domates almak istiyorum” performansım var mesela, ödüle layık. Gerçi bazen “kırmızı elma istiyorum” performansımla karıştırılabiliyor. Pazardan meyve-sebze alma pantomim performanslarımın sonunda “ne kadar” sorusu ile kapanışı yapıp, cevaba karşılık direkt cüzdanımı açıyorum. Böylesi daha kolay oluyor. 

Telefonumun foto albümünde gerekli gündelik yiyecek içecek malzemelerinin fotoğrafları var. Mesela pırasa fotosu. Noel öncesi elimde çizimlerle gidip kasaba filet mignon anlattım.  Ukraynaca 0 - Pratik hayatta kalma cin fikirlilikleri 1326849. 


İşte iyilik sağlık ne olsun, şimdi gidip markete kabartma tozu anlatmalıyım, hadi görüşürüz bye

No comments:

Post a Comment