4.12.13

Plastik Noel Ağaçları ve Çanların Meksika Dalgası

Binamızın nadide dekorasyonundan bazı örnekler
Eylülde bizim ailenin geleneksel “noel yemeği bu sene kime ötelenecek” tartışmaları ve ustalıklı manevraları başladı. (Bir tahmin edin bakalım kime ötelendi?)
4 kasım’da, vitrinlerdeki ilk plastik noel ağacını gördüm.
Bu sabah da binamızın görevlisi bay Dominguez, her yıl hiç aksatmadan büyük motivasyonla yaptığı noel süslemelerini astı. Resmi olarak noel zamanı geldi demektir.

Bay Dominguez bu konuda o kadar motive çalışıyor ki, noel baba ve ren geyikleri, Rudolph, Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner ve Blitzen az önce binanın girişine topluca kusmuş gibi görünüyor. Her yıl tekrarlanan bu elegan noel dekorasyonu sayesinde, tek bir iğnesi görünmeyecek şekilde süslenen ağacın yanı sıra, ana giriş kapısı, asansörün kapısı ve tek tek daire kapılarına kahverengi koli bantıyla tutturulan noel çanlarıyla binamız oldukça neşeli(!) bir hal alıyor.

Rahmetli Baron Haussmann sağolsun, Paris’i yerle bir edip yeniden yaparken Paris’in simgesi haline getirdiği eski Paris binalarının apartman kapıları hafif bir omuz darbesiyle kırılabilecek dayanıklılıkta. Bir de binanın her tarafından üfüren rüzgarla birleşince, 5.kattan biri kapısını kapatırsa bizim evin kapısı da bir 7-8 dakika zangırdıyor. O kadar abartmıyorum ki, alışık olmayanlar kapıya biri vuruyor zannediyor. Bana inanmıyorsanız gelip görenlere sorun.

Şimdi hal böyle olunca, seçkin noel dekorasyonumuzun tamamlayıcı öğesi olarak o kapılara asılan çanlar var ya hani, heh işte o çanlar, komşulardan herhangi biri kapısını her açtığında çın çın çın çın çın çın çın çın efektiyle tam 6 katı meksika dalgası şeklinde dolaşıyor. Bütün çanların sakinleşmesi 35 dakikayı bulabileceği -kapının kapatılış şiddetine bağlı olarak bu süre artabilir- için, komşularımız ve biz bu tarih aralığında bir süre evden çıkmamayı, kapılarımızı mümkün olduğunca açmamayı ve/veya kapamamayı tercih ediyoruz. 

Gece eve geç dönecek olan komşuların kendilerine -tercihen sabahın medeni bir saatine kadar - kalacak başka bir yer bulmaları önemle rica olunur.


Hepinize cümleten mutlu noeller

No comments:

Post a Comment